top of page

Pierwszy turniej klasyfikacyjny w SP Nr 21, Gliwice-Sośnica. Sprawdzian manualnych predyspozycji w panowaniu nad rakietką i piłeczką.

Spotkanie z vicemistrzynią Polski w tenisie stołowym, Anną-Dziublą Madaj i znakomita okazja do wspólnego treningu z dziećmi z SP Nr16.

Styczeń 2011, Memoriał im. Kornela Kubaczki, w "Starym OSiR'ze" z udziałem uczniów programu "Szkoły Stefana Dryszla".

Dekoracji zwycięzców dokonali radni Jarosław Wypych, Jan Pająk, prezes ŚZTS - Wojciech Waldowski i  Stefan Dryszel, a sędzią zawodów był Mieczysław Pięta.      

Trening koordynacyjny z udziałem Stefana Dryszla i uczniów SP Nr16.

Turniej klasyfikacyjny w ZSO Nr5 (Sikornik), prowadzony przez trenera AZS Gliwice - Wacława Sucheckiego. Pokaz podstawowych uderzeń w tenisie stołowym.

Czerwiec 2011r. - Turniej klasyfikacyjny w SP Nr7. Zwycięzców w kategoriach dziewcząt i chłopców dekorują prezes ŚZTS - Wojciech Waldowski i Stefan Dryszel.

Listopad 2011r. Turniej klasyfikacyjny w ZSO Nr5 (Sikornik). Atrakcyjna hala sportowa szkoły jest bazą klubu AZS Politechnika Gliwice.

Grudzień 2011r. Turniej klasyfikacyjny w ZSO Nr5 (Sikornik).

Trzeci turniej klasyfikacyjny na Sikorniku. Na fotografiach zwycięzcy turnieju, z patronem programu - Stefanem Dryszlem.

W kolejnej edycji Memoriału im. Kornela Kubaczki, biorą udział również dzieci z programu "Szkoła Stefana Dryszla". Wysiłki uczestników memoriału doceniają prezes ŚZTS - Wojciech Waldowski i sędzia zawodów Marian Kwodawski.

Maj 2012r. Turniej klasyfikacyjny w ZSO Nr5 (Sikornik). Zwycięzców dekoruje prezes ŚZTS - Wojciech Waldowski.

Pokaz tenisa stołowego na najwyższym poziomie, zaprezentowała Akademia Tenisa Stołowego Jarosława Tomickiego i Grzegorza Iwaniuka, przed audytorium uczniów SP Nr23 w Gliwicach.

Czerwiec 2012r. Turniej klasyfikacyjny w ZSO Nr5 (Sikornik).

15 czerwiec 2012r. Wielkie manewry pingpongowe w SP Nr7 w Gliwicach. Dwa w jednym, czyli pokaz Akademii Tenisa Stołowego Jarosława Tomickiego i Grzegorza Iwaniuka z fachowym komentarzem Wojciecha Waldowskiego, a po tym, turniej klasyfikacyjny dla dzieci ze "Szkoły Stefana Dryszla".

Listopad 2012r. Turniej klasyfikacyjny w ZSO Nr5 (Sikornik).

Kolejny lisopadowy turniej klasyfikacyjny, tym razem w SP Nr7 w Gliwicach.

W ZSO Nr5, gościem specjalnym na grudniowym turnieju klasyfikacyjnym w 2012r. był Marian Strzałka. Nestor gliwickiego tenisa stołowego, tym razem przywiózł cenne nagrody z międzynarodowego turnieju w Egipcie.

Maj 2013r. Jan Ciepiał - trener AZS Gliwice, z wizytą na zajęciach w SP Nr16 na Trynku.

Czerwiec 2013r. Kolejny turniej klasyfikacyjny w SP Nr7 w Gliwicach.

Ostatnim akordem przed wakacjami był turniej klasyfikacyjny w ZSO Nr5 w Gliwicach.

30 sierpnia 2013r. w hali Politechniki w Gliwicach, miało miejsce wydarzenie niezwykłe. "Aga Sport" umożliwiła sympatykom tenisa stołowego, spotkanie z wielokrotnym mistrzem świata - Janem Ove Waldnerem. Wśród publiczności dzieci ze "Szkoły Stefana Dryszla" też nie zabrakło.

Październik 2013r. Pokaz Akademii Tenisa Stołowego w SP Nr21, w Gliwicach-Sośnicy. Jarosław Tomicki, Grzegorz Iwaniuk i Dariusz Steuer, wywołali tak sportową atmosferę, jakby odbył się na sali koncert estradowy.

Maj 2014r. Tym razem sprawdzian dzieci uczestniczących w programie "Szkoła Stefana Dryszla", miał miejsce w ZSO Nr5 w Gliwicach na Sikorniku.

Czerwiec 2014r. Koniec roku szkolnego, to czas podsumowań, również w "Szkole Stefana Dryszla". Uczestników turnieju podejmowała SP Nr7, przy Tarnogórskiej 59.

Indywidualne Mistrzostwa Szkoły Podstawowej Nr7 w Tenisie Stołowym.

Rozstrzygnięcia w kategoriach dziewcząt i chłopców, miały miejsce w sali gimnastycznej szkoły, 24 i 25 listopada 2014r. Zawody zorganizowały nauczycielki wychowania fizycznego – mgr Beata Polewka i mgr Anita Jeniec.

 

Dziewczęta:  I mc. Kinga Pogoda, II mc. Natalia Sobel, III mc. Karolina Anuszewska, IV mc. Matylda Leśniak.

Chłopcy: I mc. Jakub Fiedler, II mc. Patryk Cieślik, III mc. Mateusz Staniczek, IV mc. Szymon Sobejko.

Pierwszy turniej klasyfikacyjny w "Szkole Stefana Dryszla"

 

Ten popołudniowy turniej zaczął się dla mnie od trzęsienia Ziemi. Gdy już wysiadałem z auta pod szkołą zorientowałem się, że zapomniałem nagród. W te pędy wsiadłem z powrotem i dalej po torbę pełną zapominajek. Bijąc się w piersi kułakiem, w drodze dzwonię do szkoły i mówię – ratuj panie Ożóg.

 

Po jakimś czasie obwieszony pakunkami, wchodzę do sali i widzę już zgraję uradowanców podbijających rakietkami piłeczki, a niezawodni nauczyciele i opiekunowie grup przybyłych na turniej, rozpoczęli już konkurencję.

1 grudnia 2014r. w SP Nr 21, w Gliwicach-Sośnicy, bohaterami I turnieju klasyfikacyjnego byli uczniowie Szkół Podstawowych Nr7, 23 i gospodarzy.

Szybciutko przygotowałem dokumenty i rozpocząłem za zieloną kotarą, dzielącą salę na dwie połowy, turniej na stołach dla starszaków.

Jesienno-zimowy semestr w „Szkole Stefana Dryszla”, zasilony został pokaźną liczbą dzieci z klas I do III, chcących rozpocząć przygodę z tenisem stołowym. Parę miesięcy to za mało, aby przygotować kilkadziesiąt osób do prowadzenia gry na stołach. Dla nich, był to okres zabaw i ćwiczeń ukierunkowanych na obłaskawienie sobie rakietki i piłeczki.

W tym dniu, swoistym egzaminem z zajęć treningowych, był sprawdzian manualnego opanowania rakietki i piłeczki. Dwadzieścia dziewcząt i chłopców stanęło przed dwoma zadaniami: podbijanie piłeczki rakietką i odbijanie piłeczki rakietką o ścianę.

W kategorii dziewcząt zwyciężyły:

 

1. Natalia Powietrzyńska SP Nr7

2. Wiktoria Kasperczyk SP Nr7

3. Martyna Pietrzak SP Nr7

4. Zuzanna Latuszek SP Nr23

I uwaga! Natalia podbiła piłeczkę rakietką, aż 415 razy.

 

W kategorii chłopców:

1. Maciej Heliński SP Nr23

2. Adrian Lewczuk SP Nr7

3. Olaf Szymczak SP Nr21

4. Kamil Rymsza SP Nr7

 

Ponieważ lista powodów, dla których dzieci prowadziły zaangażowane współzawodnictwo, nie była krótka, w drugiej części sali, na stołach rozgrywali mecze starszaki ze „Szkoły Stefana Dryszla”.

Na nich już czekały rakietki, pokrowce na rakietki, pojemniki „Roller-Box” na piłeczki i profesjonalne piłeczki pingpongowe i miały być podzielone pomiędzy wszystkich zwycięzców.

W kategorii dziewcząt zwyciężyły:

 

1.Natalia Sobel SP Nr7

2. Kinga Pogoda SP Nr7

3. Matylda Leśniak SP Nr7

4. Małgorzata Tomczonok SP Nr7

 

W kategorii chłopców:

1. Arkadiusz Mugowski SP Nr23

2. Maciej Skulski SP Nr7

3. Marek Trzeciak SP Nr7

 

A co mają zrobić pokonani rywale. Już za dwa tygodnie, odbędzie się drugi turniej klasyfikacyjny, będący świetną okazja do odegrania się i turniejowym debiutem dla najmłodszych.

Zaś szczególne podziękowania należą się paniom mgr Ewie Głośnickiej i mgr Beacie Polewce, za trud opiekuńczy w dowiezieniu dzieci, pomimo uciążliwego transportu i mroźnej aury, a panu mgr Adamowi Ożogowi za podtrzymywanie w trudnych chwilach.

I Indywidualne Mistrzostwa Szkoły Podstawowej Nr23

 

Czym by tu kończący się rok ładnie zamknąć?

W odnowionych murach sal gimnastycznych Szkoły Podstawowej Nr23, pani mgr Ewa Głośnicka, nauczycielka wychowania fizycznego - w tejże szkole - zorganizowała Indywidualne Mistrzostwa w Tenisie Stołowym.

 

Na pingpongowy lep przykleili się nie tylko statystyczni uczniowie szkoły, ale i grupa wychowanków programu „Szkoły Stefana Dryszla”, których pani Ewa jest opiekunką. Te zawody, to cenny projekt dla naszej dyscypliny sportowej, bo były to pierwsze mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym. To wróży dobrą pogodę dla pingpongistów w SP23.

Zwróćmy jednak uwagę na zwycięzców, ujawnionych w rozgrywkach na stołach, o mistrzostwa w kategoriach dziewcząt i chłopców:

 

1mc. Oliwia Orlik  IV kl.

2mc. Wiktoria Tobiasz  IV kl.

3mc. Karolina Hulbój  VI kl.

4mc. Katarzyna Topolska  IV kl.

 

1mc. Dawid Kamiński  V kl.

2mc. Bartosz Sroka  V kl.

3mc. Szymon Młynek  VI kl.

4. Eryk Czekalski  IV kl.

 

Wyrazy uznania dla najlepszych … i pokonanych – być może zdołają wejść na podium w przyszłym roku.  

II turniej klasyfikacyjny w SP Nr7. 17 grudnia 2014r.

 

Do semestralnej, pingpongowej klasówki, dzieci ze „Szkoły Stefana Dryszla” przystąpiły dość licznie. Wspomnienie to zawiera sporą dawkę dziecięcej fantazji, bo żywiołowość zdecydowanie przeważała w tym dniu na sali.

 

 

Dla sporej części uczestniczących w zawodach, był to turniejowy debiut na stołach, a brali w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej Nr7, 21 i 23.

W kategorii dziewcząt podzielonej na dwie grupy pięć meczów, to najmniejszy wymiar, a finalistki rozegrały nawet po siedem pojedynków. Liczniejsza kategoria chłopców, była podzielona na cztery grupy, a finaliści rozegrali po sześć meczów. Zatem, dzieci z pewnością nie odczuwały niedosytu pingponga. Jednak, myliłby się ktoś, gdyby uznał to doświadczenie, jako zbyt męczące. Żywiołowość i pasja nie opuszczała dzieci, ani na chwilę.

W przeprowadzeniu dzieci przez rozgrywki, pomagali opiekunowie reprezentacji szkół: panie mgr Beata Polewka, mgr Ewa Głośnicka i pan mgr Adam Ożóg.  

W tym pingpongowym wyścigu do nagród, spotkał nas zaszczyt najprzyjemniejszy.

Najwytrwalszym wręczyliśmy dyplomy i nagrody ufundowane przez KŚ AZS Politechnika Śl. Gliwice.

 

W kategorii dziewcząt:

1mc. Oliwia Orlik  SP Nr23

2mc. Natalia Sobel SP Nr7

3mc. Matylda Leśniak SP Nr7

4mc. Katarzyna Topolska SP Nr23

 

W kategorii chłopców:

1mc. Dawid Tomczak SP Nr23

2mc. Mateusz Kiciak  SP Nr23

3mc. Olaf  Szymczak  SP Nr21

4mc. Kamil Rymsza  SP Nr7

 

Bezsilna moc

 

Turniej „Moc tenisa stołowego w Starym Hangarze” stanowił życzeniowy, nie tyle początek, co koniec złudzeń.
Wydarzenie to,  właściwie okazało się, z całą mocą lustrem rzeczywistości gliwickiego tenisa stołowego – dogorywającego odbicia miałkiej i schyłkowej etapowości. Zawody z założenia celowały w popularyzację tenisa stołowego, a brutalnie zdemaskowały, jak wiele jest jeszcze w tym temacie do zrobienia.

 

Zaledwie garstka uczestników turnieju, nie zgodziła się na zastoinę, która drąży dzieci i dorosłych. Może to pogląd zbyt surowy, ale sytuacja mająca znamiona etapowej mielizny, zmierza nieuchronnie do likwidacji tenisa stołowego w Gliwicach.

Z jednej strony, decydenci wydają się być głusi na potrzeby dla rozwoju dyscypliny w mieście, innym brak zrozumienia wyznaczników gwarantujących realizację imprezy sportowej pod względem technicznym. Z drugiej, obserwując bierność środowiska tenisa stołowego, łatwo można by wytłumaczyć powody tych niedostatków, bo milczące, skonfliktowane, z brakiem świadomości społecznej środowisko, jest lekceważone przez decydentów.

Jako przykład postawy odmiennej, z przyjemnością wspominam rodziców, którzy nie powiedzieli swoim dzieciom, że nie mają czasu.

Nim doszło do jedynego meczu w kategorii dzieci, kandydaci do dyplomów skorzystali z możliwości trenowania z robotem do tenisa stołowego, udostępnionego przez Akademię Tenisa Stołowego Mariana Strzałki. Po powtórce z forhendu i bekhendu, dzieci przeszły wprost do finału. Zwyciężyła uczennica SP Nr23, Katarzyna Topolska, pokonując (3:1) Macieja Skulskiego, ucznia SP Nr7 w Gliwicach.
Tylko rozgrywką finałową, zakończyła się również rywalizacja w kategorii kobiet. Melania Nowakowska pokonała Sylwię Skrzeczynę (3:0). Obie panie znalazły czas, aby dojechać na turniej z Pyskowic. Ostatecznie, wszystkie światła Starego Hangaru skupiły się na męskiej rywalizacji. W systemie gier „każdy z każdym”, 1mc. zajął Witold Nowakowski (Pyskowice), 2mc. Marek Sajdak (Gliwice), 3mc. Sebastian Strzałka (Gliwice), 4mc. Adrian Wądołowski (Gliwice) i 5mc. Daniel Mandrela (Gliwice).

Temu windowaniu na najwyższe miejsca, towarzyszyło wręczenie dyplomów i nagród przez Mariana Strzałkę, a sprawiedliwych rozstrzygnięć dokonał sędzia zawodów Andrzej Krypel.

 

Chciałbym zakończyć czymś pozytywnym i złożyć podziękowanie załodze Starego Hangaru, za umożliwienie przeprowadzenia turnieju i za dyplomy z nagrodami. Chciałbym wycofać się przez tryumfalny łuk z tego blamażu, ale zrobić tego nie mogę, bo żadne z powyższych rozwiązań nie mogło zadowolić oczekiwań.

Słaby udział, szczególnie dzieci pokazał czytelnie, że mierne jest zainteresowanie wśród najmłodszych tenisem stołowym.

Turniej nie pokazał zatem, jak rodzi się nowy naród tenisa stołowego, lecz jak ginie stary.
 

Mistrzostwa SP Nr21

 

Mistrzostwa Szkoły Podstawowej Nr21 w tenisie stołowym, w Gliwicach-Sośnicy, były okazją do sprawdzenia się uczniów w niełatwej dyscyplinie sportowej.

 

Po wstępnych eliminacjach w klasach, zawody zdominowali uczniowie starszych klas, bo młodsi dopiero, aby postąpić krok na przód, poznają podstawy do prowadzenia gry na stole.

Zarysowuje się zatem możliwość, aby odkryte w sobie zainteresowanie tenisem stołowym, wyprowadzić ze szkolnego, pingpongowego laboratorium na szersze wody, poszukując klubów sportowych.

Tam w odpowiedniejszym wymiarze treningowym, można budować kariery sportowe.

Zachęcam też do udziału w zajęciach prowadzonych przez

mgr Adama Ożoga, zajmującego się popularyzacją dyscypliny w szkole. 

Zawody o mistrza rakietki przeprowadzono z przyczyn technicznych w dwóch etapach, a rozstrzygnięcia przedstawiają się następująco:

 

Chłopcy:

1. Auguścik Kacper VI B

2. Osiński Mateusz VI B

3. Malicki Patryk V A

4. Urbanek Dawid VI B

 

 Dziewczęta:

1. Dombrowska Anna VI C

2. Bojczuk Aleksandra V C

3. Homa Natalia VI A

4. Walkowiak Alicja V B

bottom of page