GAC GROUP 2015 ITTF WORLD TOUR WARSAW POLISH OPEN
- anpelts
- 25 paź 2015
- 2 minut(y) czytania

Sensacyjnym akordem rozpoczął się Polish Pro Tour w Warszawie.
12-letni Japończyk Tomokazu Harimoto dokonał nieprzeciętnego wyczynu.
W eliminacjach grupowych World Touru w tenisie stołowym w Warszawie, pokonał wicemistrza Europy z 2012r. Tana Ruiwu z Chorwacji (4:3).
Eliminacje oraz turniej główny odbyły się w warszawskiej hali "Arena Ursynów" w dniach 21-25 października 2015r.
Zawody zapowiadały się imponująco, bo udział zgłosiło wielu światowej klasy zawodników: Xu Xin, Ma Long, Fan Zhendong i Zhang Jike, wszyscy z Chin. Kenta Matsudaira, Jun Mizutani z Japonii. Thiago Monteiro (BRA), Dimitrij Ovtcharov (GER), Chuan Chih-Yuan (TPE) i Tiago Apolonia (POR).
Łącznie do turnieju zgłosiły się 134 kobiety i 214 mężczyzn, co przełożyło się na śmiałe stwierdzenie, że do Polski przyjechali najlepsi tenisiści stołowi z 52 krajów świata.
To z kolei było siłą mającą wpływ na szczelne wypełnienie widowni warszawskiej Areny-Ursynów.
W kategorii U-21, czyli zawodników do 21 lat, Jakub Dyjas już po raz drugi wygrał World Tour w tenisie stołowym. W sobotnim finale w Warszawie pokonał Lam Siu Hanga z Hongkongu (3:0).


W 1/32 rozgrywek, z powodu kontuzji musiał wycofać się z turnieju Chińczyk Ma Long.
Z uwagi na zajmowane pierwsze miejsce w rankingu światowym i legitymowanie się aktualnym tytułem mistrza świata, widowisko sportowe straciło troszeczkę na atrakcyjności.
Tak więc, w kategorii seniorów, ścisła klasyfikacja przedstawia się następująco:
Gra indywidualna kobiet:
1mc. Liu Shiwen CHN
2mc. Ding Ning CHN
3mc. Zhu Yuling CHN
3mc. Li Xiaoxia CHN

Tym razem, Liu Shiwen zrewanżowała się swojej rodaczce za tegoroczne mistrzostwa świata w Suzhou, a sztuczka taktyczna z taktyczną kontuzją Ding Ning nie powiodła się.
Gra indywidualna mężczyzn:
1mc. Fan Zhendong CHN
2mc. Stefan Fegerl AUT
3mc. Zhang Jike CHN
3mc. Xu Xin CHN

Niezwykle emocjonujące i wyrównane było widowisko sportowe, autorstwa Chińczyka Fan Zhendonga i Austriaka Stefana Fegerla (4:3). Do ostatnich minut ważyły się losy znakomitej partii i trzymały w napięciu widownię.
Gra podwójna kobiet:
1mc. Ding Ning CHN/Zhu Yuling CHN
2mc. Feng Tianwei SIN/Yu Mengyu SIN
3mc. Li Xiaoxia CHN/Liu Shiwen CHN
3mc. Jiang Huajun HKG/Tie Yana HKG

Ogromny sukces będzie miło wspominać, męska para deblowa Górak/Dyjas, która uległa (3:1), tylko zwycięzcom.

Gra podwójna mężczyzn:
1mc. Kristian Karlsson SWE/Mattias Karlsson SWE
2mc. Jakub Dyjas POL/Daniel Górak POL
3mc. Tiago Apolonia POR/Joao Monteiro POR
3mc. Chiang Hung-Chieh TPE/Chuang Chih-Yuan TPE

Jak zapowiadano, wstęp na wszystkie dni rywalizacji był bezpłatny, toteż liczna obecność kibiców tenisa stołowego, szczególnie w końcowej fazie turnieju, nagradzała gromkimi oklaskami i szmerem podziwu dla efektownych akcji.
Zawody sprawiały wrażenie dobrze przygotowanych, medialny ślad o turnieju był bardziej widoczny, niż zwykle, a dwa duże sukcesy jeszcze mocniej potęgowały pozytywny przekaz.
I gdyby chcieć spuentować całość czymś pozytywnym, to można by zaakcentować spostrzeżenie Jerzego Grycana – komentującego transmisję w TVP Sport – ażeby bryłę polskiego tenisa stołowego ruszyć z posad, jest potrzebna i konieczna większa uwaga czynników rządowych oraz mecenatu państwa.
foto: PZTS i ITTF
Comments